Kata szüneteltetése: Minden, amit tudni kell
A KATA, vagyis a Kisadózók Tételes adója, egy speciális adózási forma, amely a kisvállalkozások számára kínál lehetőséget az egyszerűsített adózásra Magyarországon. A KATA rendszerének egyik kiemelkedő jellemzője az is, hogy lehetőség van a szüneteltetésre. De mit is jelent ez pontosan, és mire érdemes odafigyelni?
Mi az a KATA szüneteltetése?
A KATA egyéni vállalkozás szüneteltetése azt jelenti, hogy a vállalkozás meghatározott ideig nem végez gazdasági tevékenységet, és ezen időszak alatt mentesül az adóbevallási és adófizetési kötelezettségektől.
A szüneteltetés okai és előnyei:
Pihenési időszak: Sok vállalkozó dönt úgy, hogy szüksége van egy kis időre, hogy feltöltődjön, új ötleteket szerezzen vagy egyszerűen csak pihenjen.
Változás a vállalkozásban: Amennyiben a vállalkozás jelentős változásokon megy keresztül, például új irányba szeretne terjeszkedni, lehet, hogy a KATA szüneteltetése ideiglenes megoldást nyújt.
Adminisztratív könnyebbség: A szüneteltetés idején a vállalkozás nem köteles adóbevallást készíteni és adót fizetni, így kevesebb adminisztrációs teherrel kell szembenéznie.
Hogyan lehet szüneteltetni a KATA-t?
A KATA szüneteltetéséhez a vállalkozónak be kell jelentenie az adóhatóságnak a szüneteltetés kezdetét és várható időtartamát. Fontos azonban, hogy ezt a lépést megfelelő időben, azaz a szüneteltetés megkezdése előtt végezzük el.
Mire érdemes odafigyelni?
A KATA szüneteltetése során a vállalkozás nem végezhet gazdasági tevékenységet. Ha mégis ilyen tevékenységet végez, az adóhatósághoz be kell nyújtania az adóbevallást és meg kell fizetnie az adót.
A szüneteltetés idejére a vállalkozás egyéb kötelezettségei (pl. TB-járulék) is változhatnak, így érdemes tájékozódni ezekről is.
Mennyi ideig szüneteltetheted katás vállalkozásodat?
Szüneteltetés időtartama:
A katás vállalkozások legfeljebb három évig szüneteltethetik a tevékenységüket anélkül, hogy megszűnnének. Ezen időszak alatt a vállalkozás nem végez gazdasági tevékenységet és mentesül az adózási kötelezettségektől. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezen időszak alatt semmilyen jövedelmet nem szerezhet a vállalkozás.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A három éves szüneteltetési időtartam rugalmasságot biztosít a vállalkozók számára. Például egy hosszabb külföldi tartózkodás, vagy egyéb magánéleti, illetve üzleti okok miatt szükséges szünetet tarthatnak anélkül, hogy a vállalkozásukat megszüntetnék vagy újra kellene indítaniuk.
Milyen teendőkkel jár a szüneteltetés?
Amennyiben egy katás vállalkozó úgy dönt, hogy szünetelteti vállalkozását, a szüneteltetési szándékát be kell jelentenie az adóhatósághoz, mégpedig a szüneteltetés megkezdése előtt. Ezen kívül, ha a vállalkozás a szüneteltetési idő alatt mégis gazdasági tevékenységet végez, akkor az adóbevallási kötelezettség is fennáll, ezért különösen fontos odafigyelni erre.
A szüneteltetés befejezése:
Ha a vállalkozó úgy dönt, hogy a három év előtt újraindítja vállalkozását, ezt is be kell jelentenie az adóhatósághoz. Ha a három éves szüneteltetési időszak letelte, és a vállalkozás nem indult újra, akkor a vállalkozást a hatóság megszünteti.
Gondoskodj a TB-dről!
Ahhoz, hogy az egészségügyben ellátásra jogosult maradj, egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetned. Ezt a NAV felé be kell jelentened a ‘T1011 nyomtatványon.
Katás vállalkozás szüneteltetésének bejelentése lépésről lépésre:
A katás vállalkozások számára a tevékenység szüneteltetése lehetőséget biztosít arra, hogy ideiglenesen felfüggeszthessék gazdasági tevékenységüket. Egy ilyen döntés azonban nem csak az adózási kötelezettségekkel kapcsolatos, hanem a bejelentési kötelezettségekkel is. Íme egy lépésről lépésre haladó útmutató, hogy miként kell bejelenteni a szüneteltetést:
- Előkészületek
Először is gondoskodj arról, hogy az összes fennálló adótartozásodat rendezd. A szüneteltetés kezdete előtt minden adóval és járulékkal kapcsolatos kötelezettségednek eleget kell tenned.
- Adóhatósághoz való bejelentés
Látogass el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjára és keresd meg a szükséges nyomtatványokat vagy online űrlapokat a vállalkozás szüneteltetéséhez.
- Nyomtatványok kitöltése
A NAV honlapjáról letölthető vagy online kitölthető űrlapokon pontosan jelezd a szüneteltetés kezdeti és várható befejezési dátumát. Emellett az űrlapon adatokat kell megadni a vállalkozásról, így érdemes kéznél tartani az adószámot és egyéb vállalkozással kapcsolatos információkat.
- Űrlapok beküldése
Miután kitöltötted az összes szükséges információt, küldd be az űrlapot elektronikusan a NAV felületén keresztül, vagy postán, ha az adott űrlap esetében ez a javasolt eljárás. Egyes esetekben személyes ügyintézésre is lehetőség lehet.
- Visszaigazolásra várás
Miután benyújtottad a szüneteltetési kérelmedet, a NAV rövid időn belül visszaigazolja a bejelentésedet, és tájékoztat az esetleges további teendőkről vagy információkról.
- Egyéb bejelentési kötelezettségek
A NAV-on kívül érdemes tájékozódni, hogy a vállalkozásod működési területétől függően más hatóságokhoz, például az önkormányzathoz vagy a kamarákhoz van-e további bejelentési kötelezettséged.
- Szüneteltetés ideje alatti teendők
Míg a vállalkozás szünetel, bizonyos kötelezettségeid továbbra is fennállnak, például a vállalkozás nyilvántartásának vezetése vagy a könyvelés. Tájékozódj ezekről, hogy ne érjenek meglepetések.
- Szüneteltetés befejezése
Amikor úgy döntesz, hogy újraindítod a vállalkozást, a NAV-nak ismét be kell jelentened. Ezt ugyanazon az űrlapon vagy online felületen teheted meg, ahol a szüneteltetést is bejelentetted, csak a megfelelő részeket kell kitölteni.
Katás vállalkozás szüneteltetésének hátrányai:
Miközben a katás vállalkozás szüneteltetése sok esetben előnyös lehet a vállalkozó számára, több olyan hátránnyal is jár, amelyeket érdemes figyelembe venni a döntés előtt. Az alábbiakban bemutatjuk ezeket a potenciális hátrányokat:
- Gazdasági tevékenység hiánya
A szüneteltetés alatt a vállalkozás nem végezhet semmilyen gazdasági tevékenységet. Ez azt jelenti, hogy nem szerezhet jövedelmet, ami befolyásolhatja a vállalkozó pénzügyi helyzetét.
- Piaci részesedés elvesztése
A vállalkozás szüneteltetése alatt könnyen előfordulhat, hogy a versenytársak kihasználják ezt az időszakot és megszilárdítják vagy növelik piaci részesedésüket, ami nehezítheti a későbbi újraindulást.
- Ügyfélelvándorlás
Hosszabb szünet esetén az ügyfelek más szolgáltatókhoz vagy beszállítókhoz fordulhatnak, és amikor a vállalkozás újra megnyit, nehéz lehet őket visszacsábítani.
- Adminisztratív terhek
Bár a szüneteltetés során megszűnnek bizonyos adózási kötelezettségek, továbbra is fennállnak egyéb kötelezettségek, mint például a vállalkozás nyilvántartásának vezetése vagy a könyvelés.
- Leállási költségek
Egy vállalkozás szüneteltetésekor bizonyos költségek továbbra is fennállnak, mint például bérleti díjak, biztosítások vagy előfizetéses szolgáltatások. Ezeket a költségeket továbbra is fedezni kell, még akkor is, ha a vállalkozás nem termel jövedelmet.
- Munkavállalók elvándorlása
Ha a vállalkozás alkalmaz munkavállalókat, a szüneteltetés során nekik is döntenieük kell a továbbiakról. Sokan nem tudnak vagy nem akarnak hosszú ideig várni, így más munkahelyet keresnek, ami a vállalkozás újraindulásakor munkaerőhiányhoz vezethet.
- Technológiai és iparági változások
Egy gyorsan változó piacon rövid idő alatt is jelentős változások történhetnek. A szüneteltetés során a vállalkozás lemaradhat ezekről a változásokról, ami versenyhátrányhoz vezethet.
- Nem lesz nyugdíjad
Amennyiben nem dolgozól legálisan és fizeted a járulékokat, akkor nem lesz nyugdíjad se.
- Nem leszel hitelképes
Hitelt csak az a vállalkozó tud felvenni akinek folyamatos a vállalkozása és pozitív a mérlege.
Kaphatsz-e munkanélküli segélyt, ha szünetel katás vállalkozásod?
A munkanélküli ellátások és a katás vállalkozások kapcsolatában több tényezőt is figyelembe kell venni. Ahhoz, hogy egyértelmű választ kapjunk a kérdésre, fontos megérteni a jogszabályi környezetet és annak esetleges változásait.
- Alapelv
A kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA) alapvetően nem terjed ki a munkaerő-piaci járulékok fizetésére, így a katás vállalkozók általában nem jogosultak munkanélküli ellátásra, mivel nem fizetnek munkaerő-piaci járulékot.
- Munkaviszony és KATA
Ha egy katás vállalkozó mellett munkaviszonyban is áll, és a munkaviszony megszűnése miatt keres munkanélküli ellátást, jogosult lehet rá a munkaviszonyból eredően, feltéve, hogy eleget tett a jogosultsági időre vonatkozó követelményeknek (általában az előző két évben legalább 360 nap munkaviszonyban állt). Ebben az esetben a katás tevékenység szüneteltetése nem befolyásolja a munkanélküli ellátásra való jogosultságot.
- Szüneteltetés időszaka
A vállalkozás szüneteltetése nem egyenértékű a vállalkozói státusz megszűnésével. Ezért a szüneteltetés időszakában sem változik meg a katás vállalkozó munkanélküli ellátásra való jogosultsága, vagyis alapvetően nem jogosult rá.
- Szociális háló
Amennyiben a katás vállalkozó nem jogosult munkanélküli ellátásra, más típusú támogatásokra vagy segélyekre lehet jogosult, attól függően, hogy milyen egyéb kritériumoknak felel meg. Erre vonatkozóan érdemes tájékozódni az illetékes állami szerveknél.
- Járulékfizetési lehetőség
Néhány országban a vállalkozók választhatnak, hogy fizetnek-e bizonyos járulékokat, amelyek lehetővé tennék számukra a munkanélküli ellátásokhoz való hozzáférést. Magyarországon azonban a KATA keretében nincs ilyen opció.
Mi van, ha mégis dolgozom a szünet alatt? Feketén, számla nélkül dolgozom.
A vállalkozás szüneteltetése alatt végzett „fekete” munka komoly következményekkel járhat mind a vállalkozó, mind az ügyfél számára. Az alábbiakban bemutatjuk a feketegazdaságba tartozó tevékenységekkel kapcsolatos kockázatokat és következményeket:
- Pénzbírság és jogi következmények
A hatóságok rendszeres ellenőrzéseket végeznek a feketegazdaság visszaszorítása érdekében. Ha a vállalkozást „fekete munka” végzése közben érik tetten, az jelentős pénzbírsághoz vezethet. Ezenkívül a vállalkozói engedély is veszélybe kerülhet.
- Adózás és járulékok
A számla nélküli jövedelem nem kerül be a könyvelésbe, így a vállalkozó nem fizet utána adót és járulékokat. Ez azonban súlyos adóhiányhoz vezethet, ha a hatóságok felfedezik a törvénytelen tevékenységet. Az utólagosan megállapított adók és járulékok mellett büntető kamatokat és bírságokat is kiszabhatnak.
- Felelősségvállalás
Fekete munka esetén nincs jogi dokumentáció a végzett munkáról. Ez azt jelenti, hogy nincs bizonyíték a megbízásra vagy a munka minőségére. Amennyiben probléma adódik a munkával vagy az elszámolással kapcsolatban, nincs hivatalos út a vita rendezésére.
- Hosszú távú kockázatok
A feketén végzett munka rövid távon pénzügyi előnyökkel járhat, de hosszú távon károsíthatja a vállalkozás hírnevét és stabilitását. Emellett, ha a vállalkozás később törvényes útra tér, a múltbeli törvénytelen tevékenységek kockázatot jelentenek a vállalkozás jövőjére nézve. Fekete listára kerülés esetén nem indíthat és működtethet több vállalkozást az adott személy.
- Ügyfél oldali kockázatok
Nem csak a vállalkozó, de az ügyfél is kockázatnak teszi ki magát, ha számla nélküli munkát fogad el. Az ügyfél nem tudja levonni az áfát, és ha a munka minősége nem megfelelő, nincs jogi úton érvényesíthető garancia.